5 powodów, dla których warto kupować ubrania polskich marek

5 powodów, dla których warto kupować ubrania polskich marek

Ubrania polskich marek uchodzą za stosunkowo drogie, a co za tym idzie, dostępne tylko dla nielicznych. Jeśli jednak bliżej przyjrzymy się tej kwestii, to zauważymy, że nie wszystkie rodzime firmy odzieżowe oferują sukienki za 10 tysięcy złotych. Rozpiętość jest tu taka sama jak w przypadku zagranicznych sieciówek. Można kupić sukienki za 100, 200, 300, tysiąc i 10 tysięcy złotych. Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto kupować ubrania polskich marek.

1. Polskie firmy odzieżowe zasilają gospodarkę wpływami z podatków

Trwająca pandemia pokazuje, jak ważny jest patriotyzm gospodarczy. Firmy odzieżowe na całym świecie mniej lub bardziej cierpią z powodu trwających lockdownów. W związku z tym, iż mobilność ludzi została dość mocno ograniczona, rzadziej wyjeżdżamy na zagraniczne wczasy, nie organizujemy też hucznych urodzin i wesel, zmniejszeniu uległ popyt na ubrania. Oczywiście, nie wszystkie firmy tak samo odczuwają skutki trwających obostrzeń. Te, które oferują odzież typu loungewear, często osiągają wyższe dochody niż w latach poprzedzających epidemię. Praca zdalna sprawia, iż coraz bardziej doceniamy wygodne ubrania, które nie krępują ruchów. Warto jednak pamiętać, iż trwająca pandemia najmocniej dotyka mniejsze marki odzieżowe. Duże koncerny modowe poradzą sobie w tych niełatwych czasach. Zazwyczaj mają prężnie działające sklepy internetowe i mogą sobie pozwolić na duże obniżki cen, ponieważ swoje kolekcje szyją w najbiedniejszych zakątkach świata, gdzie koszty pracy są najniższe. Ubrania polskich marek mogą jednak nie przetrwać trwającego kryzysu gospodarczego. W związku z tym kluczową rolę odgrywa patriotyzm gospodarczy. Od naszych decyzji zakupowych w dużej mierze zależy stan polskiej gospodarki. Polskie firmy odzieżowe, które zlecają produkcję rodzimym szwalniom, zasilają gospodarkę wpływami z podatków. Te z kolei mogą zostać przeznaczone na ratowanie upadających lokali gastronomicznych, naprawę dróg czy wsparcie instytucji kulturalnych, które również ucierpiały wskutek trwającej epidemii. Jeśli bliżej przyjrzymy się tej kwestii, okaże się, iż międzynarodowe koncerny modowe odprowadzają do polskiego budżetu stosunkowo niewielkie pieniądze. Dysponują bowiem sztabem najlepszych prawników znających się na księgowości, którzy wiedzą, jak przetransferować pieniądze do innych krajów, gdzie podatki są znacznie niższe. Polska firma odzieżowa nie stosuje takich praktyk i zasila gospodarkę relatywnie wysokimi wpływami z podatków.

2. Polskie marki odzieżowe zapewniają miejsca pracy rodakom

Ubrania polskich marek, zwłaszcza te, których cały łańcuch produkcyjny jest realizowany na terenie kraju, zapewniają miejsca pracy wielu rodakom. Za kształt kolekcji odpowiadają polscy projektanci, którzy we współpracy z technologami opracowują prototypy. Następnie poszczególne modele są szyte w polskich szwalniach w większych ilościach. Za transport towaru do poszczególnych sklepów i magazynu odpowiadają polscy przewoźnicy. Jeśli bliżej przyjrzymy się tej kwestii, zauważymy, ile miejsc pracy generuje jedna polska marka odzieżowa. W tych trudnych czasach warto wspierać rodzime przedsiębiorstwa, abyśmy jako naród możliwie najłagodniej przeszli przez trwający kryzys gospodarczy.

3. Polskie marki odzieżowe oferują ubrania lepszej jakości

Jeśli porównamy polskie ubrania z tymi pochodzącymi z zagranicznych sieciówek, które szyje się w krajach takich jak Chiny, Bangladesz czy Birma, to zauważymy, że na korzyść rodzimej produkcji przemawia jakość. Coraz więcej mówi się o slow fashion i odpowiedzialności za środowisko naturalne. To niezwykle ważne tematy, nad którymi warto się przez chwilę pokłonić. Gdy kupujemy ubrania niskiej jakości, często służą nam tylko przez sezon lub jeszcze krócej. Bawełniany T-shirt, który po praniu kurczy się, płowieje czy pokrywa drobnymi dziurkami, bardzo szybko ląduje w koszu. W rezultacie musimy wydać pieniądze na zakup kolejnego ubrania. W związku z tym warto postawić na ubrania wysokiej jakości, nawet jeśli te są nieco droższe. W dłuższej perspektywie czasu skorzystamy na tym podwójnie. Zakup kilku tanich T-shirtów często bardziej obciąża nasz budżet niż jednorazowe wydanie większej kwoty na ubranie, które będzie nam służyło przez lata. Ponadto nosząc jedną rzecz przez dłuższy czas, mniej zanieczyszczamy środowisko naturalne, ponieważ nie generujemy tyle odpadów. Polskie ubrania często też lepiej wypadają pod kątem estetycznym. Są dobrze skrojone i wykończone, nigdzie się nie prują i nie wychodzą nich nitki. Polskie firmy odzieżowe zazwyczaj stawiają też na tkaniny przyjemniejsze dla skóry takie jak bawełna, len, wiskoza, jedwab czy lyocell, podczas gdy w sieciówkach często królują materiały syntetyczne takie jak poliester, elastan, nylon czy akryl. Ubrania wysokiej jakości doceniamy szczególnie latem, gdy żar leje się z nieba. Materiały naturalne (bawełna, len, jedwab) i sztuczne (wiskoza, lyocell, rayon, modal) są przewiewne, w rezultacie nie odczuwamy w nich tak bardzo upału. Natomiast w T-shirtach i sukienkach z poliestru okropnie się pocimy.

4. Polska produkcja ubrań to etyczna moda

Świadomy klient coraz bardziej zdaje sobie sprawę, jak w praktyce wygląda produkcja ubrań w ubogich rejonach świata. Często wielkie koncerny odzieżowe wykorzystują trudną sytuację finansową w danym regionie i zatrudniają ludzi za dolara dziennie. Warunki pracy nierzadko urągają godności ludzkiej. Nikt nie dba też o to, aby zapewnić pracownikom szwalni bezpieczne warunki, aby ci mogli realizować zlecenie, nie ryzykując przy tym swojego zdrowia i życia. Szycie ubrań nierzadko zleca się osobom nieletnim, które w Europie normalnie zajmowałyby się nauką. Polska produkcja ubrań to etyczna moda, ponieważ rodzime przedsiębiorstwa podlegają przepisom prawa pracy, które regulują m.in. wysokość najniższej pensji. Firmy muszą też przestrzegać przepisów BHP i zapewnić swoim pracownikom bezpieczne warunki podczas realizacji obowiązków zawodowych. Do pracy w rodzimych szwalniach nie można kierować dzieci. Pracują w nich doświadczone krawcowe, które doskonale znają się na wykroju i szyciu ubrań. Spod ich palców wychodzą nie tylko ponadczasowe ubrania wysokiej jakości, ale też modele inspirowane trendami lansowanymi przez światowe domy mody.

5. Świadomy klient postawi na ubrania podkreślające unikalny styl

Klasyczne fasony ubrań mają swoje grono zwolenniczek. Nigdy nie wychodzą z mody i pasują do wielu stylizacji. Warto jednak podkreślić, iż klasyczne kroje też mogą współtworzyć nasz unikalny styl, zwłaszcza gdy postawimy na ubrania polskich marek. Zapewne zauważyłaś, że na ulicach polskich miast często mijasz osoby wyglądające dość podobnie. Wynika to z faktu, iż większość osób kupuje te same ubrania w sieciówkach. Jeśli stawiasz na unikalny styl, warto przyjrzeć się ofercie polskich marek odzieżowych. Nawet jeśli zdecydujesz się na klasyczny fason ubrania, to jego wykonanie oraz wysoka jakość sprawią, że wyróżnisz się na tle tłumu.

Mamy nadzieję, że dzięki niniejszemu artykułowi przekonałaś się do dania szansy polskim ubraniom, zwłaszcza że ich ceny często nie odbiegają od tych z popularnych sieciówek. Tutaj jednak zyskujesz wysoką jakość, pewną unikalność oraz gwarancję, że produkcja przebiegła w sposób etyczny.

Więcej inspiracji

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider