6 najlepszych filmów o modzie, które powinna znać każda miłośniczka

Projekt bez tytulu 84

Uważasz się za miłośniczkę mody i znawczynię najnowszych trendów? A może wręcz przeciwnie – chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej o, bądźmy szczere, hermetycznym świecie największych projektantów mody? Jeśli tak, przedstawiamy 6 najlepszych filmów o modzie, które rozjaśniają tajniki drogi od pomysłu do sklepowej półki.

Świat mody to nie tylko maraton od jednej imprezy modowej do kolejnej, ale także ciekawe, zaskakujące i poruszające historie ojców oraz matek mody, z których możemy czerpać naprawdę wiele. Ich historie są często równie nieszablonowe i nieoczywiste, jak proponowane przez nich kreacje. Które filmy uchylą rąbka tajemnicy barwnego świata mody? Oto 6 naszych propozycji, wśród których znalazły się zarówno filmy dokumentalne, jak i te z fabułą fikcyjną lub opartą na faktach.

“Diabeł ubiera się u Prady” (2006)

“Diabeł ubiera się u Prady” to historia początkującej dziennikarki (Anne Hathaway), która zostaje asystentką redaktor naczelnej poważanego czasopisma “Runaway” (w tej roli 3-krotna zdobywczyni Oscara, Meryl Streep). Trwający prawie 2 godziny film pokazuje niesamowitą przemianę głównej bohaterki z brzydkiego kaczątka w prawdziwego łabędzia. Niestety, jest ona okupiona wieloma wyrzeczeniami, poświęceniem życia prywatnego oraz trudną walką o marzenia. Ciekawostką jest to, że scenariusz filmu powstał w oparciu o książkę byłej asystentki Anny Wintour, uważanej za legendę świata mody i redaktor naczelnej amerykańskiego Vogue. 

Stylizacje w “Diabeł ubiera się u Prady”, w jakich zachwycają nas główne postacie, to przede wszystkim klasyczne zestawienia żakietów damskich z ołówkowymi spódnicami, spodniami w kant czy efektowne suknie wieczorowe.

“Coco Chanel” (2009)

Przejmujący film biograficzny o ikonie mody, jaką niewątpliwie jest Coco Chanel, porusza naprawdę trudne tematy. Z jednej strony pragnąca akceptacji i miłości dziewczyna musi samotnie stawić czoła życiu i walczyć o każdy następny dzień. Poniewierana, odrzucana i często wyśmiewana za poszukiwanie własnego stylu. Z drugiej strony ta sama już nie dziewczyna, a kobieta – gdy tylko zyskuje szansę od losu – pokazuje jak wykorzystać ją w pełni. To dzięki Coco Chanel dziś bez skrępowania możemy choćby nosić spodnie i wybierać takie stylizacje, w które cechuje wygoda, a nie konwenanse.

Coco Chanel do kanonu mody wprowadziła nie tylko słynną małą czarną, ale także tweedowe kostiumy damskie, czy charakterystyczne bluzki w marynarskie paski.

“Iris” (2014)

Iris Apfel to chyba najsłynniejsza kolekcjonerka ubrań na świecie. Jej kolekcja składa się z ubrań kupionych zarówno u projektantów, jak i na ulicznych bazarach, a każde jej mieszkanie to prawdziwa kopalnia mody, wypełniona po brzegi wieszakami ubrań. Iris do dziś inspiruje miliony ludzi na całym świecie, zarażając kreatywnością, entuzjazmem oraz miłością do sztuki, której dziedziną jest przecież także moda.

Zarówno w filmie dokumentalnym, jak i na zdjęciach znalezionych w sieci można zauważyć słabość Iris Apfel do odzieży barwnej, pełnej kolorów, wzorów i nieoczywistych połączeń. Tak różnorodne, oryginalne ubrania możesz znaleźć w ofercie Bialcon Art.

“Yves Saint Laurent” (2014)

Yves Saint Laurent to postać doskonale znana w branży modowej, która wyznaczała w niej trendy przez kilka dobrych dekad. Historia jego życia i drogi na szczyt modowej piramidy jest pasjonująca, ale także pełna przeplatających się wątków: miłości do mody oraz chwil zwątpienia we własne możliwości. Dziś ubrania z domu mody tego geniusza są nie tylko pożądane na całym świecie, ale także inspirują do walki o spełnienie marzeń. 

Najsłynniejsze projekty Yves Saint Laurent’a to eleganckie, proste smokingi dla kobiet, a także skórzane kurtki.

“McQueen” (2018)

Czy pulchny nastolatek z robotniczej dzielnicy Londynu może podbić świat mody? Tak, jeśli nazywa się Alexander McQueen. Tym razem przedstawiamy film dokumentalny nakręcony osiem lat po samobójczej śmierci jednego z najpopularniejszych brytyjskich projektantów mody. McQueen był nie tylko prawdziwym geniuszem mody i wizjonerem, ale także szczerym, oddanym matce chłopakiem, który swoimi kreacjami przekraczał granice i wyznaczał nowe kierunki w modzie.

W gwiazdozbiorze wyjątkowych kreacji od Alexandra McQueena możemy znaleźć wiele pięknych i niepowtarzalnych sukienek. Do dziś kreacje od tego projektanta są chętnie wybierane przez gwiazdy kina oraz świata mody, a także – przez członkinie brytyjskiej rodziny królewskiej.

“The September Issue” (2009)

Każdego roku we wrześniu dzieje się prawdziwa modowa magia. To właśnie wrześniowy numer w kalendarzu amerykańskiego Vogue jest tym największym, najważniejszym, a przez to i najtrudniejszym. W dokumencie “The September Issue” możesz zobaczyć, jaką pracę nad przygotowaniem wrześniowego numeru Vogue wykonują Anna Wintour oraz jej współpracownicy. Dlaczego akurat wrzesień? Dlatego że wrześniowe wydanie “biblii mody” definiuje nadchodzące trendy.

Ubiegłoroczny wrześniowy numer Vogue poświęcony był nadziei na lepsze jutro. To hasło przewodnie każda ze światowych redakcji Vogue mogła interpretować dowolnie, a na okładkach wrześniowego numeru 2020 przewijały się głównie młode osoby. Od nich zależy przecież nasze “jutro”. I to oni będą kreować “jutrzejszy” świat mody. 

Zainspirowały cię filmy o modzie i chcesz poświęcić jej więcej uwagi niż dotychczas? A może marzysz o nieszablonowych stylizacjach, inspirowanych pokazami mody? Wyjątkowe w swoim rodzaju ubrania damskie możesz znaleźć na Bialcon.pl oraz w sklepach stacjonarnych marki.

Więcej inspiracji

Slider

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider