#bodypositive. Twoje ciało nie jest twoim wrogiem

#bodypositive. Twoje ciało nie jest twoim wrogiem

Sylwetka wysportowana, cellulit na udach, nadprogramowe kilogramy w okolicy brzucha, małe piersi, “męskie pośladki”. Niezależnie od pojedynczych cech każde ciało jest piękne, a jego fizjonomia nie jest wyznacznikiem wartości człowieka. Pokochaj siebie, zamiast dążyć do ideału za wszelką cenę. Ruch #bodypositive ma się w Polsce coraz lepiej i stale poszerza grono swoich wyznawczyń. Na czym dokładnie polega i jak być dziś osobą “ciałopozytywną”?

“Powinno być więcej grubych ludzi”

Opublikowany w latach 60. ubiegłego wieku artykuł “More People Should Be FAT” autorstwa Lew Louderbacka był jedną z pierwszych, jeśli nie pierwszą publikacją sprzeciwiającą się stygmatyzacji i poniżaniu osób otyłych. Zapoczątkował on globalną walkę z fat-shamingiem, czyli zawstydzaniem kogoś tylko dlatego, że waży więcej niż ogólnie przyjęte “ideały piękna”. Sam termin “bodypositive” pojawił się w 1996 roku, a zapoczątkowały go pisarka Connie Sobczak i psychoterapeutka Elizabeth Scott, zakładając wspólnego bloga thebodypositive.org. 

#bodypositive, czyli ciałopozytywność dziś

Walka o samoakceptację jest znacznie prostsza dzisiaj, w dobie mediów społecznościowych i wszechobecnego internetu. Na początku swojego istnienia na Instagramie, czyli około 2012 roku ruch ciałopozytywności skupiał się na podważaniu odrealnionych standardów kobiecego piękna i przede wszystkim na akceptacji wagi. Dziś, po prawie 10 latach istnienia w sieci ruch bodypositive rozszerzył zasięg także na ciała z bliznami, rozstępami, cellulitem, włoskami, fałdami, zmarszczkami czy innymi “defektami”, z którymi do tej pory było nam trudno się pogodzić. Odwiedzając profile takich sław jak Ashley Graham, Amy Shumer czy rodzimych Body Hair Movement lub Katarzyna Nosowska możemy nauczyć się mówić o swoich “niedoskonałościach” w sposób otwarty i przyjazny.

Twoje ciało nie jest twoim wrogiem

Wzniosłe hasła i głoszenie ich w imię walki z dyskryminacją nieidealnych ciał to jedno. Zdecydowanie trudniej jest wdrożyć je w życie i z całą świadomością zaakceptować swoje niedoskonałości. Pogodzenie się z kompleksami, pokochanie ich to prosta droga do tego, aby zostać przyjacielem własnego ciała, a nie jego wrogiem. Jeśli przestaniesz mieć wobec siebie nieosiągalne oczekiwania, odczujesz ulgę. 

Pamiętaj jednak, że akceptacja dodatkowych kilogramów, nadmiernej ilości pieprzyków czy innych cech fizycznych nie oznacza braku dbania o swoje zdrowie. Nie o to w tym wszystkim chodzi. Akceptacja swoich niedoskonałości to nie to samo, co zaniedbanie siebie i własnego zdrowia. Dlatego nie rezygnuj z kontaktu z lekarzem specjalistą i konsultuj z nim swoje “przypadłości”. Jeśli uzna on, że nie zagrażają twojemu zdrowiu i życiu, pozostanie ci tylko… pokochać siebie na nowo. 

Różnorodność? Bialcon ją kocha

W starciu z niedościgłymi ideałami piękna i w walce o akceptację siebie coraz chętniej stają także znane marki odzieżowe. Jedną z nich jest choćby słynna Victoria’s Secret, która swoją pozycję w świecie mody wypracowała nie tylko piękną bielizną, ale i promującymi ją Aniołkami Victoria’s Secret – kobietami bajecznie pięknymi i boleśnie idealnymi. Niedoścignione ideały piękna w VS od 2021 roku tracą jednak na wyłączności, a obok nich stają kobiety promujące różnorodność, tolerancję i inkluzywność.

Nasz rodzimy rynek mody również ma wiele do powiedzenia w kwestii różnorodności, prowadzącej do pokochania siebie. Naprzeciwko marek modowych, które zaniżanymi rozmiarówkami odzieży, usilnie wyszczuplającymi fasonami ubrań oraz idealnymi modelkami w reklamach nadal reprezentują stary, wymuskany świat, staje choćby Bialcon – rodzima marka odzieżowa, która kocha każdą kobietę, niezależnie od rozmiaru, wagi, wyglądu ciała czy wieku. Wśród ubrań dostosowanych do każdego rozmiaru i typu sylwetki, w ofercie Bialcon znajdują się też ubrania plus size, dzięki którym nadprogramowe kilogramy nie stanowią już przeszkody na drodze do modnego wyglądu.

Przestań traktować swoje ciało jak wroga, a jego niedoskonałości – jak coś, czego musisz się wstydzić. Szanuj organizm dostarczając mu regularnej aktywności fizycznej i zdrowego jedzenia, przestrzegaj higieny snu oraz nie zapominaj o tym, żeby czasem odpocząć. Zaakceptuj to, czego nie możesz w sobie zmienić i pozwól sobie być w końcu sobą.

A w kontekście mody – ubrania, które pasują każdej kobiecie ze względu na wiek, sylwetkę, upodobania modowe czy zamiłowanie do wygody znajdziesz na Bialcon.pl i w sklepach stacjonarnych marki.

Więcej inspiracji

Slider

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider