Dlaczego warto nosić len

Dlaczego warto nosić len

Widzisz len, czujesz lato. Na wakacje czekamy przez cały rok. Nie możemy się doczekać słonecznych dni, ciepłych wieczorów, odpoczynku na plaży, pikników. Kompletując letnią garderobę, wybierasz rzeczy przewiewne, nie elektryzujące, nie powodujące podrażnień skóry, więc chętnie sięgasz po lniane sukienki i spodnie.

Len jest włóknem naturalny pozyskiwanym z rośliny o takiej samej nazwie, która jest uprawiana od tysięcy lat. Znany i wysoko ceniony był już w starożytnym Egipcie, z tkaniny lnianej szyto między innymi całuny przeznaczone do mumifikacji. Produkty lniane mają zastosowanie w wielu dziedzinach, od produktów żywnościowych, przez farby aż po ubrania. O tym, że len jest tkaniną w 100 % naturalną, a dzięki temu ma właściwości prozdrowotne, decyduje proces jej powstawania. Materiał jest wytwarzany bez użycia środków chemicznych. Kiedy roślina len dojrzeje, jest wyrywana wraz z korzeniami i pozostawiona na polu uprawnym na jedną dobę. W tym czasie len sztywnieje, następnie zostawia się łodygi niepowiązane na kolejne sześć dni do wysuszenia. Następnie przystępuje się do pozyskania włókna i jest to proces ekologiczny, w którym nie produkuje się żadnych odpadów – a więc len to tkanina zero waste.

Właściwości prozdrowotne lnu są nie do przecenienia. Przede wszystkim jest to tkanina trwała, a więc warto zainwestować w ubrania z lnu, gdyż posłużą nam na dłużej. Po len chętnie sięgamy latem, gdyż świetnie przepuszcza powietrza, dobrze wchłania wilgoć i daje poczucie chłodu, jest hypoalergiczny. Nosząc len mniej się pocimy. Len ma właściwości antybakteryjne. Świetnie sprawdza się zarówno w stylizacjach eleganckich, jak i casualowych. A więc koszula lub marynarka lniana to idealny wybór do biura. Jeśli wpadną ci w oko lniane spodnie, ale wahasz się ze względu na cenę, weź pod uwagę, że ten materiał się nie rozciąga, a więc ubrania uszyte z niego nie tracą fasonu po kolejnych praniach.

Sukienki lniane i spodnie, niestety, dosyć łatwo się mną i gniotą, co może być problematyczne dla osób, które nie lubią prasować. Lecz ta wada przy wielu zaletach lnu raczej nie zniechęca do jego kupna. Ubrania lniane nie są też tanie, jednak pamiętajmy, że jest to inwestycja w rzeczy świetnej, jakości – trwałe, naturalne i zdrowe.

Na co warto zwrócić uwagę, przy kupowaniu ubrań z lnu. Na pewno należy sprawdzić, czy nie ma domieszki sztucznej tkaniny lub czy przy jego produkcji nie zastosowano obróbki chemicznej, jeśli tak się stało tkanina nie będzie się mięła i gniotła, ale nie będzie też miała swoich właściwości prozdrowotnych.

O lniane ubrania należy odpowiednio dbać, ten materiał nie lubi mocnych płynów detergentów ani gwałtownego wirowania podczas prania w pralce. Jest natomiast w miarę odporny na działanie żelazka, więc prasowanie lnianej koszuli nie jest skomplikowane. Aby ułatwić sobie to zadania, warto zwilżyć ubranie wodą ze spryskiwacza, zanim przyłożymy rozgrzane żelazko.

Więcej inspiracji

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider