Jak dbać o ubrania dzianinowe? Przedłuż im życie!

Jak dbać o ubrania dzianinowe? Przedłuż im życie!

Dzianina nigdy nie wychodzi z mody, a my chętnie nosimy ją przy każdej okazji. Jednak aby ubrania z dzianiny służyły nam jak najdłużej, należy o nie dbać we właściwy sposób. Szczególnie ważne dla zachowania ich w doskonałym stanie jest sposób prania. Podpowiadamy, jak dbać o ubrania dzianinowe w kwestii prania, prasowania i przechowywania.

Z dzianiną mamy do czynienia na każdym kroku, a jej historia sięga aż starożytności. Dawniej z dzianiny wytwarzano koronki, bieliznę, czy pończochy, a dziś – dzięki rozwojowi technologii i skutecznym zmechanizowaniu masowej produkcji – z dzianiny szyjemy praktycznie każde ubranie – od szalika po wieczorową suknię. 

Dzianina – co to za materiał?

Dzianina jest tworzonym w procesie dziania materiałem, powstałym na zasadzie łączenia ze sobą oczek z nici. Do najpopularniejszych dzianin używanych na co dzień należą jersey, dzianina swetrowa, koronki, eko skóra, tiul oraz dzianina bieliźniana czy dzianina dresowa. 

Jak prać ubrania dzianinowe? Zwróć uwagę na metkę

Tylko dzięki właściwej pielęgnacji, ubrania dzianinowe nie tracą swoich właściwości, za które przecież je uwielbiamy. Dlatego jeśli chcesz wyprać ulubioną sukienkę dzianinową, koronkową bluzkę czy kardigan, zapamiętaj jedną, ważną zasadę: dzianina nie znosi gorącej wody oraz gwałtownego, mechanicznego procesu prania. Dla ubrań dzianinowych najbezpieczniejsze będzie więc pranie ręczne, zwłaszcza jeśli chodzi o dzianinę grubo oczkową lub dzianinę o luźnym splocie. Dodatkowo, aby ubranie nie skurczyło się w praniu lub nie rozciągnęło nadmiernie, należy prać je i płukać w wodzie o tej samej temperaturze, a także unikać mocnego wyżymania ubrania podczas płukania. 

W przypadku ubrań, których producent dopuszcza pranie mechaniczne w pralce, oprócz odpowiedniej temperatury prania niezwykle istotny jest także właściwy program prania. Dzięki temu podczas prania wszystkie procesy będą dostosowane do ubrań delikatnych, nie zniszczą ich ani nie odkształcą. Pamiętaj, żeby zawsze zwracać uwagę na metkę na ubraniu, na której znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat pielęgnacji ubrania dzianinowego

Przygotuj dzianinę do prania

Równie ważne, co sam proces prania ubrania dzianinowego, jest także jego właściwe przygotowanie. Zanim włożysz ubranie do pralki lub wypierzesz ręcznie, odwróć je na lewą stronę i zapnij wszystkie suwaki oraz guziki. Jeśli chcesz wyprać szczególnie delikatne, dzianinowe ubranie, na przykład jedwabną sukienkę wieczorową czy piżamę damską, umieść je w specjalnym nylonowym woreczku. Dzięki temu zabezpieczysz materiał przed mechanicznym uszkodzeniem oraz odkształceniem podczas prania. 

Nie zapomnij także o segregowaniu prania pod względem kolorystycznym – oddziel od siebie pranie białe, delikatne kolory (np. pastele), pranie czarne oraz pranie kolorowe, w którym znajdą się ubrania w ciemniejszych, bardziej intensywnych kolorach. Do każdego prania kolorowego możesz wrzucić dodatkowo specjalną chusteczkę do prania, która wyłapuje “uciekające” kolory. W ten sposób ograniczysz ryzyko pofarbowania innych, delikatniejszych ubrań.

Ubrania dzianinowe – jak je suszyć?

Proces suszenia ubrań dzianinowych wymaga nie mniejszej delikatności, co proces ich prania. Niewłaściwe suszenie ubrań dzianinowych powoduje ich odkształcenia oraz deformacje. Dlatego chcąc wysuszyć elegancką koszulę, ołówkową spódnicę czy ulubioną tunikę w kwiaty, zapomnij o zwykłej suszarce na pranie oraz o suszarce bębnowej. Po wypraniu odzieży delikatnie ją wyciśnij z nadmiaru wody (ale nie wykręcaj!), a następnie rozłóż na płasko na przykład na podłodze, na której wcześniej rozłożysz folię i ręczniki. 

Czy ubrania z dzianiny można prasować?

Oczywiście, ale pod warunkiem, że będziesz przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim podziel ubrania ze względu na materiał:

  • dzianina delikatna (jedwab, wiskoza);
  • dzianina wełniana;
  • dzianina bawełniana.

Ubrania z delikatnej dzianiny prasuje się z wykorzystaniem najniższej możliwej temperatury żelazka. Przed prasowaniem wywiń ubranie na lewą stronę, a podczas operowania żelazkiem nie dociskaj go zbyt mocno. W przypadku mocniejszych zagnieceń połóż na prasowanym ubraniu bawełnianą szmatkę i dopiero wtedy przytrzymuj żelazko w jednym miejscu. Jeśli urządzenie ma generator pary lub posiadasz w domu stację parową, prasowanie parowe delikatnych ubrań sprawdzi się zdecydowanie lepiej, niż prasowanie zwykłym żelazkiem. 

Odzież z dzianiny wełnianej najlepiej prasować w pionie, przy pomocy stacji parowej lub żelazka parowego z możliwością pracy w pionie. Nigdy, przenigdy nie narażaj wełny na kontakt z tradycyjnym, rozgrzanym żelazkiem! W ten sposób skracasz jej żywot i niszczysz ją. 

W przypadku dzianiny bawełnianej możesz korzystać z wyższych temperatur na żelazku, jednak za każdym razem sprawdzaj uważnie metkę ubrania. Ubrania bawełniane możesz prasować w tradycyjny sposób – na desce do prasowania, jednak zalecamy, aby koszule z dzianiny bawełnianej prasować w pozycji pionowej (jeśli używamy stacji parowej). 

Jak przechowywać odzież dzianinową?

W zależności od grubości splotu, ubrania dzianinowe są mniej lub bardziej podatne na rozciąganie. Chcąc przechowywać je w szafie w nienaruszonym stanie, koniecznie zwróć uwagę właśnie na grubość splotu. W przypadku swetrów najlepiej złożyć je i umieścić na półce w szafie. Odzież wierzchnią, na przykład płaszcze wełniane, możesz umieścić na drewnianym wieszaku (nie metalowym, ani plastikowym) w szafie. Pamiętaj, aby zapewnić im nieco przestrzeni pomiędzy jednym wieszakiem, a drugim – dzięki temu nie będą się gniotły.


Szukasz wyjątkowych ubrań dzianinowych, które są gwarancją komfortu noszenia oraz wygody, ale także będą służyły przez lata? Poeksperymentuj z modą – znajdź ubrania z linii Rabarbar na Bialcon.pl i w sklepach stacjonarnych marki.

Więcej inspiracji

Slider

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider