Jak działają zwroty w sklepie online

Jak działają zwroty w sklepie online

Zakupy przez internet stały się nieodzowną częścią naszego życia. I choć nikogo nie trzeba długo do nich przekonywać, sklepy internetowe starają się skutecznie upraszczać i uprzyjemniać zakupy. Jednym z takich działań jest mechanizm zwrotu nietrafionych towarów. Jak właściwie działają zwroty w sklepie online? Jak zwrócić towar w Bialcon?

Czy wiesz, że w e-sklepie kupujemy chętniej ze względu na możliwość zwrotów?

W raporcie Gemius “E-commerce w Polsce 2020” aż 26 proc. ankietowanych przyznaje, że czynnikiem zachęcającym do zakupów online w konkretnym sklepie internetowym są jasno określone warunki zwrotu i reklamacji nietrafionych zakupów. Ponad połowa kupujących online przyznaje też, że do kupienia produktów w konkretnym e-sklepie zachęca ich między innymi możliwość darmowego odesłania ich do sklepu, jeśli nie spełnią one oczekiwań. Jaki z tego morał? Sklepy internetowe, które oferują klientom możliwość zwrotu zakupów i w jasny sposób o nim komunikują, zdecydowanie bardziej zyskują na zaufaniu i lojalności kupujących niż sklepy, które nie wypracowały sprawnie działającego mechanizmu zwrotów. 

Czym różni się zwrot towaru od reklamacji?

Zanim przejdziemy do szczegółowego tłumaczenia mechanizmu działania zwrotów w e-sklepie, zacznijmy od wyjaśnienia różnicy pomiędzy zwrotem towaru, a jego reklamacją. Reklamacja produktu wiąże się z towarem lub usługą, które nie spełniają naszych oczekiwań pod względem jakościowym. Podstawą do złożenia reklamacji są też braki konkretnych cech w produkcie, a które miały się w nim znajdować według sprzedawcy lub producenta. W takich przypadkach klient może żądać wymiany uszkodzonego towaru, jego naprawy, ponownego wykonania lub odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy. Na zwrot produktu możemy zdecydować się wtedy, gdy zakupiony towar jest co prawda pełnojakościowy, ale rozmyśliliśmy się co do sensu jego posiadania. 

Kto może zwrócić towar kupiony przez internet? 

Robiąc zakupy przez internet masz prawo do ich zwrotu w ciągu 14 dni, bez podawania przyczyny swojej decyzji. Co więcej, jeśli podczas robienia zakupów w konkretnym e-sklepie sprzedawca nie poinformuje cię o takiej możliwości (np. umieszczając taki zapis w regulaminie e-sklepu), termin zwrotu produktu wydłuża się do 12 miesięcy. Jeśli jednak robisz w sieci zakupy “na firmę”, albo sprzedawca – podobnie jak ty – nie jest osobą prywatną, prawo do zwrotu towaru ci nie przysługuje. Kiedy nie można zwrócić towaru zakupionego przez internet? Wtedy, gdy został on rozpakowany z oryginalnego opakowania, w jakikolwiek sposób uszkodzony, nosi znamiona użytkowania lub został pozbawiony oryginalnych metek.

Zwroty zakupów w Bialcon.pl

Każdy zakup internetowy, pochodzący ze sklepu internetowego Bialcon.pl możesz zwrócić, jeśli najzwyczajniej w świecie się rozmyślisz. Zgodnie z polityką firmy masz na to aż 30 dni, licząc od daty otrzymania przesyłki. Aby zwrócić nieużywany towar wystarczy, że napiszesz oświadczenie o odstąpieniu od umowy (bez podawania przyczyny), albo skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta i poinformować o woli odstąpienia od umowy. Formularz odstąpienia od umowy znajdziesz także w formie online, po zalogowaniu się na konto klienta. Koniecznie dodaj do paczki zwrotnej paragon oraz wypełniony formularz zwrotu, jeśli wypełniasz go ręcznie. Na rozpatrzenie zwrotu firma ma 14 dni roboczych, a koszt przesyłki zwrotnej spoczywa na zwracającym towar kliencie. 

Jak spakować produkt do zwrotu?

Jeśli produkt był zapakowany w oryginalne opakowanie producenta, powinno ono znaleźć się w przesyłce zwrotnej. Zwracany towar nie może także nosić śladów użytkowania oraz powinien posiadać wszystkie metki, jakimi został oznaczony, gdy do ciebie dotarł. Towar zapakuj do pudełka wraz z formularzem odstąpienia od umowy (jeśli nie był wypełniany online) oraz dowodem zakupu produktu, czyli paragonem. Dokładnie zaklej pudełko, aby nie narażać go na rozszczelnienie podczas transportu. Wyślij paczkę na adres zwrotny i czekaj na kontakt od sklepu internetowego, z którego dowiesz się o dalszych poczynaniach w sprawie.


Chcesz kupować w sklepie online, który jasno komunikuje politykę zwrotów i reklamacji? Zrób modowe zakupy na Bialcon.pl, a jeśli się rozmyślisz – skorzystaj z 30-dniowego terminu zwrotu nietrafionego zakupu.

Więcej inspiracji

Slider

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider