Jak przechowywać ubrania w szafie?

Jak przechowywać ubrania w szafie?

Czy wiesz, że poranne “nie mam w co się ubrać” bierze się nie z powodu deficytu ubrań w szafie, a z powodu braku organizacji w niej? Jak przechowywać ubrania w szafie tak, aby każde z nich miało w niej swoje miejsce? Utrzymywanie rygorystycznego porządku w garderobie może wydawać się zadaniem pracochłonnym, ale gwarantujemy, że dzięki temu zawsze będziesz miała co na siebie założyć, a ubrania będą wyglądać schludnie i świeżo.

Organizację przestrzeni dla ubrań powinno zacząć się od zrobienia w nich selekcji. Dlatego przejrzyj swoje ubrania i zastanów się, z których korzystasz na co dzień, a które z nich są jedynie zapychaczami miejsca w szafie. Zmniejszenie objętości garderoby pozwoli uporządkować pozostałe ubrania i przechowywać je w należyty sposób. Ubrania, w których już nie chodzisz, oddaj innym lub sprzedaj w internecie, dając im drugie życie.

Po uporządkowaniu szafy możesz z powodzeniem zabrać się za jej organizację. Jak to zrobić? Postępuj według naszych wskazówek.

Półka czy wieszak? 

Zanim dowiesz się, jak przechowywać konkretne ubrania w szafie, podziel je na te, które wylądują na półce oraz na te, które powiesisz na wieszaku. 

Na półce umieszczamy:

  • bluzki i koszulki;
  • swetry;
  • odzież sportową;
  • odzież jeansową.

Z kolei na wieszaku powinnaś powiesić:

  • sukienki;
  • marynarki;
  • spodnie w kant;
  • koszule;
  • odzież wierzchnią.

Proste, prawda? Poza półkami i wieszakami do swojej dyspozycji masz jeszcze pokrowce na ubrania, worki próżniowe oraz pojemniki na odzież, które jeszcze bardziej ułatwią reorganizację szafy. Co do nich wkładać? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jak przechowywać ubrania na półce?

Ubrania “półkowe” podziel na te, których używasz najczęściej oraz na te, które wkładasz na siebie okazjonalnie. Następnie poskładaj je według kategorii (t-shirty, odzież sportowa, jeansy, itd.) i poukładaj na półkach w szafie. Między poszczególnymi stosami ubrań możesz umieścić plastikowe separatory, albo umieścić poskładane ubrania w koszyczkach, ustawionych na półce. Dzięki temu nie będą się one mieszać między sobą, a tobie łatwiej będzie utrzymać porządek w szafie. 

Jak przechowywać ubrania na wieszakach?

Umieszczenie ubrania na wieszaku w szafie eliminuje prawie całkowicie ryzyko wygniecenia go. Dlatego przyjęło się, że w ten sposób przechowujemy koszule, bluzki koszulowe, niektóre spodnie, sukienki i spódnice. Wieszając koszulę w szafie przedtem dokładnie ją wyprasuj, pozapinaj wszystkie guziki i wygładź kołnierzyk. Dzięki temu będzie gotowa do użycia, gdy tylko zechcesz ją założyć na siebie. Aby powiesić na wieszaku spodnie, skorzystaj ze specjalnych wieszaków. Możesz z nimi postąpić dokładnie tak samo, jak z koszulami, a więc wyprasować i wygładzić przed włożeniem do szafy. Spódnice i sukienki umieść na wieszakach za pomocą specjalnych uchwytów wszytych w ramiona sukienki lub pasek spódnicy, dzięki czemu unikniesz odkształceń odzieży. 

Ubrania dzianinowe i odzież wierzchnia

Kurtki i płaszcze, czyli odzież wierzchnia, to kolejna kategoria ubrań, które możesz umieścić na wieszakach w szafie. Zanim jednak to zrobisz, umieść je w specjalnych pokrowcach na odzież. W ten sposób zabezpieczysz je przed kurzem i założysz na siebie wprost z wieszaka, gdy przyjdzie na to pora.

Ubrania dzianinowe, a więc najczęściej swetry lub sukienki, nie lubią być “wieszane” ze względu na to, że często powoduje to odkształcenia materiału. Dlatego spakuj je w pokrowce na odzież, wygodne pudełka (nie zapomnij wrzucić saszetki zapachowej na mole), albo wykorzystaj worki próżniowe, dzięki którym ubrania dzianinowe nie zajmą wiele miejsca na półce.

Jak przechowywać sukienki?

To zależy od tego, czy jest to suknia wieczorowa, czy sukienka na co dzień, na przykład z wiskozy lub bawełny. Te pierwsze ze względu na swój charakter, wymagają szczególnego traktowania. Dlatego powieś je na wieszaku za pomocą wszytych w sukienkę uchwytów, a całość zabezpiecz pokrowcem. Sukienki noszone na co dzień możesz spokojnie poskładać i umieścić na półce.

Co z ubraniami biznesowymi?

Ubrania biznesowe, czyli koszule, sukienki do biura czy spódnice ołówkowe, powinny być przechowywane tak, abyś mogła je założyć rano bez żadnych problemów, zwłaszcza gdy spieszysz się na biznesowe spotkanie. Koszule powieś na wieszaku zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami. Sukienkę biznesową lub spódnicę ołówkową wyprasuj i umieść na wieszaku korzystając z wszytych w materiał uchwytów. Jeśli spódnica jest wykonana z materiału odpornego na zagniecenia, do jej powieszenia możesz wykorzystać specjalny wieszak na spodnie. Złóż spódnicę na pół, złap materiał spinaczami wieszaka i gotowe.


Szukasz ubrań, które nie tylko dobrze leżą, ale także są uszyte z wysokiej jakości materiałów? Znajdziesz je na Bialcon.pl i w sklepach stacjonarnych marki.

Więcej inspiracji

Slider

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider