Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? 3 sprawdzone stylizacje

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? 3 sprawdzone stylizacje

Rozmowa kwalifikacyjna w nowej firmie to zawsze stresujące doświadczenie. Oprócz atrakcyjnego CV, w dużej mierze to od twoich umiejętności zaprezentowania siebie zależy powodzenie spotkania z potencjalnym pracodawcą. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Dlaczego właściwy ubiór jest taki ważny? Podpowiadamy także, jak zmniejszyć poziom stresu na rozmowie kwalifikacyjnej.

W ten sposób okażesz innym szacunek

Rozmowa kwalifikacyjna, nowe otoczenie, nowi ludzie, nowe obowiązki i nowe zwyczaje to naprawdę stresujący zestaw, który towarzyszy chyba każdemu zmieniającemu pracę. I choć na pewne rzeczy nie masz wpływu, wiele z nich możesz ograć już na samym początku nowej, zawodowej przygody. Na przykład zyskać szacunek przyszłych współpracowników, dzięki któremu będzie ci łatwiej wykonywać zawodowe obowiązki. A nie ma bardziej sprawdzonego sposobu na zyskanie szacunku niż… okazanie go innym. Dlatego zawsze odpowiadaj na maile, nie spóźniaj się na spotkania, słuchaj współpracowników i pamiętaj o odpowiednim ubiorze, który podkreśli powagę zawodu i nie będzie onieśmielał lub rozpraszał innych. Wprowadź w życie te zasady już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, a szybko przekonasz się, jak bardzo wzrastają twoje szanse otrzymania pracy na wymarzonym stanowisku. 

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak cię widzą, tak cię piszą! Dlatego stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną powinna być podyktowana przede wszystkim miejscem, do którego się na nią udajesz. Inaczej ubierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną w banku, a inaczej na rozmowę kwalifikacyjną w międzynarodowej korporacji – wiadomo. Pamiętaj jednak, że niezależnie od miejsca rozmowy powinnaś zachować schludny, skromny wygląd. Unikaj rzucających się w oczy, nachalnych ozdób, krzykliwych kolorów czy zbyt kusych ubrań. Zamiast tego postaw na odzież w stylu business lub smart casual, a z nią – neutralne kolory, klasyczne fasony i sprawdzone stylizacje. W stylizacjach na rozmowę kwalifikacyjną zdecydowanie należy unikać mocnego makijażu, ciężkiej biżuterii i sportowych akcentów (chyba że starasz się o pracę w sklepie sportowym). 

Strój na rozmowę kwalifikacyjną – postaw na klasykę

Propozycja numer jeden to klasyczny garnitur damski w połączeniu z białą koszulą. Taka stylizacja sprawdzi się podczas rozmowy o pracę w instytucjach państwowych, bankach, dużych korporacjach, a także wtedy, gdy chcesz wyglądać bardzo profesjonalnie. Do garnituru damskiego dodaj klasyczne szpilki w kolorze czarnym oraz prostą torebkę listonoszkę. Zrezygnuj także z biżuterii lub kieruj się absolutnym minimalizmem w jej doborze: prosty zegarek na bransolecie i kolczyki typu sztyfty w zupełności wystarczą.

Rozmowa o pracę. Stylizacja z ołówkową spódnicą

Kolejna propozycja stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną jest zestawienie bluzki damskiej i ołówkowej spódnicy. W tej odsłonie świetnie zaprezentujesz się na rozmowie kwalifikacyjnej w instytucji, która nie wymaga prezencji dopiętej na przysłowiowy “ostatni guzik”. Do tego zestawu załóż buty na obcasie lub czółenka na płaskiej podeszwie. Jeśli sytuacja tego wymaga, do ołówkowej spódnicy dopasuj kolorystycznie marynarkę. Całość podkreśl delikatnym, świeżym makijażem, upiętymi włosami i drobną biżuterią, na przykład bransoletką i zawieszką na łańcuszku.

Rozmowa kwalifikacyjna – a może sukienka?

Czy wypada pójść na rozmowę kwalifikacyjną w sukience? Właściwie czemu nie? Jeśli postawisz na klasyczny, prosty fason i zadbasz o skromny, dyskretny efekt końcowy, śmiało korzystaj z sukienek podczas przygotowywania stylizacji na rozmowę o pracę. Jaką sukienkę wybrać? Najlepiej taką, która jest typową sukienką biznesową lub sukienką do pracy. Umiejętne rozegranie w doborze dodatków umożliwia założenie sukienki na rozmowę kwalifikacyjną właściwie do każdej firmy czy instytucji. Do prostej sukienki załóż więc czółenka na niskim obcasie lub klasyczne szpilki ze szpicem. Postaraj się, aby zachować spójność kolorystyczną. Włosy upnij w skromny kok lub koński ogon, a na rękę załóż nierzucający się w oczy zegarek. Na rozmowę o pracę w luźniejszej atmosferze, na przykład w start-upie, możesz postawić na odrobinę luzu, wybierając zamiast ascetycznej sukienki biznesowej sukienkę ołówkową lub szmizjerkę

Jak uniknąć stresu na rozmowie kwalifikacyjnej?

Właściwy ubiór podczas rozmowy o pracę sprawi, że będziesz wyglądać profesjonalnie w oczach potencjalnego pracodawcy, a także poczujesz się odrobinę pewniej. Nie sprawi jednak, że nie będziesz się stresować w jej trakcie. Dlatego zanim staniesz twarzą w twarz z rekruterem, dowiedz się czegoś o firmie oraz o stanowisku pracy, o które się starasz. Jeśli to możliwe – a w dobie internetu wszystko jest możliwe – postaraj się dowiedzieć czegoś także o osobie, z którą będziesz rozmawiać. Dzięki temu podczas spotkania w rzeczywistości nie będzie wydawała ci się obca. Zastanów się także nad swoimi mocnymi stronami i słabościami, a także planami na przyszłość – z pewnością zostaniesz o nie zapytana podczas rozmowy. Przygotowując odpowiedź wcześniej unikniesz stresu i zagubienia.

Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną i chcesz wypaść profesjonalnie? Eleganckie, biznesowe ubrania znajdziesz na Bialcon.pl i w sklepach stacjonarnych marki.

Więcej inspiracji

Slider

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider