Jakie dodatki zakładać do płaszcza, a jakie do kurtki? Modowe porady na jesień i zimę

Jakie dodatki zakładać do płaszcza, a jakie do kurtki? Modowe porady na jesień i zimę

Jesień i zima to czas, w którym obowiązkowym elementem każdej stylizacji jest okrycie wierzchnie – płaszcz lub kurtka. Jednak aby zachować pełen komfort termiczny, w tych miesiącach korzystamy także z dobrodziejstw wszelkich czapek, szalików i rękawiczek. Jak dobrać czapkę i szalik do kurtki, a jak do eleganckiego płaszcza? Podpowiadamy!

Noszenie szalika i czapki podczas mrozów przede wszystkim ma wymiar zdrowotny – chronimy wtedy newralgiczne miejsca na naszym ciele, dzięki czemu możemy uniknąć przeziębienia. Jednak w świecie mody czapka i szalik stanowią ważny kontrapunkt jesiennych i zimowych stylizacji. Za pomocą zaledwie dwóch dodatków zakładanych do okrycia wierzchniego możemy nadać mu zupełnie różnego charakteru. Jak zmienić oblicze eleganckiego płaszcza i nadać ekskluzywności puchowej kurtce? Jak łączyć ze sobą kolory i uzyskać modny, jesienno-zimowy look?

Na początek – rodzaje czapek i szalików damskich

Jak każdy element garderoby, czapki i szaliki damskie podlegają obecnie panującym regułom modowym. Dlatego występują w przynajmniej kilku różnych rodzajach. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje czapek damskich na jesień i zimę oraz zimowych szalików.

Czapki damskie jesienne i zimowe – najpopularniejsze rodzaje:

  • pilotka – to czapka uszyta ze skóry i ocieplona od wewnątrz kożuszkiem. Elementem charakterystycznym są klapki na uszy, które doskonale chronią przed chłodem;
  • kaszkiet – należy do nieco bardziej eleganckich nakryć głowy. Charakterystycznym elementem jest daszek;
  • beret – kojarzony przede wszystkim z modą paryską, beret jest stylowym, choć słabo chroniącym przed chłodem nakryciem głowy;
  • czapka z pomponem – najpopularniejsza czapka damska, którą wyróżnia mniejszy lub większy pompon na czubku głowy. Świetnie chroni przed chłodem i pozostawia szerokie pole do modowych popisów;
  • opaska – chroni przede wszystkim uszy i wyjątkowo dobrze prezentuje się we wszystkich eleganckich, poważnych stylizacjach.

Szaliki damskie na jesień i zimę – najpopularniejsze rodzaje:

  • komin – to rodzaj szalika, który ma zszyte ze sobą końce, tworzące pętlę. Owija się ją wokół szyi – w zależności od długości komina – raz lub kilka razy;
  • chusta – jest wyjątkowo elastycznym elementem stylizacji: w zależności od materiału wykonania spełni się w casualowych, swobodnych stylizacjach oraz w stylizacjach poważnych, eleganckich;
  • szalik – na całym świecie to akcesorium jest odmieniane przez wszystkie wzory, kolory, długości i materiały. 

Paleta kolorów na jesień i zimę

Chłodne miesiące w roku rzadko kiedy kojarzą się nam z radością i energią do życia. Dlatego przyjęło się, że w okresie jesienno-zimowym stawiamy raczej na kolory neutralne (beże, szarości, biel oraz czerń) lub kolory “mocno stąpające po ziemi”, czyli brązy, granaty, ciemna zieleń i bordo. Czy w takim razie w sezonie jesienno-zimowym nie ma miejsca na jasne kolory? Oczywiście jest, jednak zaburza to pewną równowagę, jaką narzuca nam poniekąd sama matka natura. Idąc jesiennym, a potem zimowym parkiem i rozglądając się dookoła szybko zauważysz brak krzykliwych, świeżych kolorów wiosny i lata. Krajobraz ma odcienie stonowane, ciepłe, pełne nieco mrocznej, ale jednak równowagi kolorystycznej. I w takich odcieniach podczas chłodniejszych pór roku najlepiej wyglądają modowe stylizacje.

Tym sposobem przechodzimy do krótkich, ale treściwych, modowych porad w temacie dodatków do kurtek i płaszczy.

Jakie dodatki do wełnianego płaszcza?

Wełniane płaszcze znakomicie sprawdzają się podczas naprawdę mroźnych dni, doskonale chroniąc nas przed chłodem i lodowatymi podmuchami wiatru. Jeśli chcesz stworzyć stylizację na co dzień z wełnianym płaszczem, w ramach modowych dodatków zdecyduj się na zwykłą czapkę z pomponem oraz gruby, długi komin, który kilkukrotnie owiniesz wokół szyi. Chcąc utrzymać casualowy efekt pamiętaj, żeby dodatki były w nieco jaśniejszych odcieniach niż sam płaszcz. Jeśli natomiast chcesz wyglądać elegancko i poważnie, wełniany płaszcz dopełnij kaszkietem lub beretem oraz chustą w kolorach kilka tonów ciemniejszych, niż kolor płaszcza.

Jaką czapkę i jaki szalik założyć do eleganckiego płaszcza?

Modowym grzechem będzie “spłycenie” eleganckiego płaszcza codziennymi dodatkami. Dlatego chcąc zachować komfort termiczny i jednocześnie perfekcyjny look, do eleganckiego płaszcza załóż zimową opaskę lub gruby, ciepły kapelusz z szerokim rondem. Pod szyją szczelnie zawiąż elegancką chustę, a na dłoniach noś koniecznie skórzane rękawice z drobnymi zdobieniami.

Jak dobrać dodatki do puchowego płaszcza?

Puchowe płaszcze – niezależnie od kroju i długości – pozwalają na więcej modowego luzu. Dlatego to od ciebie zależy tak naprawdę, na jakie dodatki się zdecydujesz. Jeśli na co dzień ubierasz się raczej swobodnie i cenisz sobie niewymuszony luz, zdecyduj się na tradycyjną czapkę z pomponem lub czapkę pilotkę oraz długi, wełniany szalik, niedbale choć szczelnie owinięty wokół szyi. Jeśli jednak na co dzień wolisz stylizacje bardziej eleganckie, do puchowego płaszcza możesz nosić grubą opaskę chroniącą przed zimnem uszy oraz krótki komin.

Dodatki do kurtki na jesień i zimę

Kurtki jesienne oraz kurtki zimowe pozwalają na więcej luzu niż płaszcze, dlatego możesz zakładać do nich tak naprawdę wszystko to, w czym czujesz się dobrze. Pozwól sobie także na większą ekspresję kolorystyczną niż w przypadku płaszczy i łącz ze sobą kontrastujące kolory.

Jesienne i zimowe płaszcze damskie w każdym wydaniu oraz wyjątkowe kurtki damskie znajdziesz na Bialcon.pl i w sklepach stacjonarnych marki.

Więcej inspiracji

Slider

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider