Klasyka w stylu domu mody Chanel

Klasyka w stylu domu mody Chanel

“Moda przemija, styl pozostaje”. Słynne słowa Coco Chanel rozbrzmiewają w uszach każdego, kto choć trochę interesuje się modą i z wprawą porusza się po meandrach modowego świata. Co właściwie można uznać za klasykę od Chanel i jak stworzyć stylizacje na wzór klasycznych modowych propozycji od założycielki domu mody Chanel?

Gabrielle Chanel – zawdzięczamy jej modową wolność

Najbardziej wpływowa projektantka w dziejach mody, Gabrielle Chanel zrewolucjonizowała modę damską i wyzwoliła kobiety z niewygodnych gorsetów, pokazała im jak nosić spodnie oraz jak wprowadzić w życie zasadę “im mniej tym lepiej”. Grono klasycznych propozycji domu mody Chanel przez lata powiększało się o kreacje, bez których dziś nie wyobrażamy sobie współczesnych kanonów mody. Do najpopularniejszych propozycji Coco zaliczamy spodnie damskie, “małą czarną”, eleganckie kostiumy damskie z żakietem i spódnicą, ubrania w stylu marynarskim, a także spopularyzowanie czerni jako koloru codziennego, a nie przeznaczonego wyłącznie na okres żałobny. 

Co więcej, po śmierci Coco Chanel sława domu mody Chanel nie zgasła. Blask francuskiej klasyki umiejętnie podtrzymywał choćby Karl Lagerfeld, czy obecnie – Virginie Viard. Mimo upływającego czasu i wyczuwalnej w projektach Chanel ręki kolejnych Dyrektorów Kreatywnych, esencją domu mody Chanel nadal pozostaje prosta klasyka, zapoczątkowana przez Gabrielle Chanel.

Jakie ubrania możemy zaliczyć do klasyki domu mody Chanel i jak budować efektowne stylizacje z ich wykorzystaniem?

Mała czarna – symbol sukcesu Coco Chanel

Jedną z najsłynniejszych w dziejach mody reprezentantką domu mody Chanel jest mała czarna, czyli krótka, prosta i niezwykle seksowna sukienka. Początkowo projekt czarnej, krótkiej sukienki Coco Chanel, zaprezentowany po raz pierwszy w 1926 roku, nie spotkał się z zachwytem ówczesnych elit modowych. Co więcej, mała czarna została okrzyknięta “sukienką dla mas”, a Gabrielle oskarżono nawet o próbę upowszechnienia mody i odarcia jej z otoczki wyjątkowości. Dziś, jak dobrze wiemy, mała czarna jest elementem garderoby każdej kobiety na świecie, a my nie wyobrażamy sobie wielu wyjść bez jej włożenia.

“Czerń jest sprawdzonym lekarstwem na zły gust”

Niesłabnącą popularnością cieszy się także inny, “modowy wynalazek” Coco Chanel, który początkowo był powodem szoku i zamętu w branży modowej. Od tamtej pory odzież w kolorze czerni, bo o niej mowa, od dawna nie jest już domeną wyłącznie uroczystości pogrzebowych czy okresu żałoby. Ubrania w kolorze czarnym cieszą się popularnością wśród miłośników mody, będąc symbolem wyważonej elegancji, szyku i klasy. Co więcej, masz całkowity wybór w kwestii intensywności wykorzystania czerni w stylizacji. Możesz postawić na czarny total look, zakładając czarne spodnie, czarną bluzkę z dekoltem i zarzucając na siebie czarny żakiet. Taka stylizacja sprawdzi się w biurze, teatrze, a nawet – podczas wyjścia do restauracji. Drugi sposób to wykorzystanie tylko jednego elementu w kolorze czarnym i zbudowanie wokół niego reszty stylizacji, na przykład czarna spódnica i biała bluzka, albo na odwrót. 

Marynarskie pasy – powiew morskiej bryzy w ulicznej modzie

Biel, granat, czerwień i złote elementy – najbardziej charakterystyczne elementy stylu marynarskiego, który na salony wprowadziła Gabrielle Chanel. Ubrania w stylu marynarskim niezmiennie od lat cieszą się popularnością, przez wzgląd na swój uniwersalizm i niewymuszoną elegancję. Aby stworzyć stylizację w stylu marynarskim i poczuć powiew wysublimowanego smaku Coco Chanel, naprawdę nie trzeba wiele. Do białych, luźnych spodni dobierz bluzkę w granatowo-białe pasy, załóż słomiane espadryle na koturnie i ciesz się ponadczasową klasyką domu mody Chanel.

Zobacz także: Trendy które nie wychodzą z mody – styl marynarski

Kostium damski: żakiet i spódnica

Wygodny, elegancki kostium damski to kolejna klasyczna propozycja od samej Coco Chanel, która po dziś dzień jest jednym z najbardziej charakterystycznych akcentów tego domu mody. Do kanonu mody damskiej kostium damski Chanel wprowadziła tuż po II wojnie światowej, prezentując pierwsze tego typu kreacje w 1955 r. Dwuczęściowy kostium składający się z żakietu i prostej spódnicy okazał się prawdziwą rewolucją oraz ukłonem w kierunku pracujących kobiet. Dziś zestaw składający się z żakietu i spódnicy kojarzy się raczej z ubiorem biurowym – zapewnia subtelną elegancję, ale okraszoną nutą kobiecości. 


Klasyka domu mody Chanel jest z nami od pokoleń i wygląda na to, że jest trendem prawdziwie ponadczasowym. Ubrania w stylu domu mody Chanel znajdziesz na Bialcon.pl i w sklepach stacjonarnych marki.

Więcej inspiracji

Slider

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider