Jak łączyć trendowe kolory? Kolory roku Pantone na 2021: żółty i szary

Jak łączyć trendowe kolory? Kolory roku Pantone na 2021: żółty i szary

Jak łączyć kolory ubrań, aby zawsze czuć się w nich dobrze i jednocześnie – wpisać się w trendy? To pytanie zadaje sobie każda miłośniczka mody, która jest świadoma płynności nurtów kolorystycznych. Wskazówek tego, jaki kolor obecnie jest na topie, można szukać w corocznych oświadczeniach Instytutu Pantone. 

Instytut Pantone – krótka historia koloru

Instytut Pantone, czyli amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Carlstadt (stan New Jersey) jest znane na całym świecie dzięki produkcji systemów wykorzystywanych w przemyśle poligraficznym. Instytut został założony w 1963 roku przez Lawrence’a Herberta, który to stworzył unikatowy, innowacyjny system identyfikacji, dobierania i nazewnictwa kolorów. Dziś Instytut Pantone działa prężnie nie tylko w poligrafice, ale wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z kolorem w projektowaniu, czyli w: grafice, architekturze, a nawet – w modzie. 

Pantone Color of the Year. Mała wskazówka, którą kierują się najwięksi

Od 2000 roku, czyli już ponad 20 lat przedstawiciele wszystkich oddziałów Instytutu Pantone spotykają się raz do roku i debatują nad kolorem, który zasługuje na zaszczytny tytuł Pantone Color of the Year. Co ciekawe, obrady trwają dwa dni, a podjęta decyzja musi być zatwierdzona z rocznym wyprzedzeniem. Oznacza to na przykład, że kolor 2020 roku był już zatwierdzony w 2019 roku, itd.  Od 2004 roku efekty tych burzliwych debat są publikowane w specjalnym przewodniku dla projektantów PantoneView, wyznaczającym standardy kolorystyczne dla nadchodzącego sezonu. 

Jak wybiera się kolor roku? Specjaliści z Pantone twierdzą, że wybór koloru roku dyktowany jest tzw. duchem dziejów, czyli zeitgeist. Pod uwagę brana jest obecna sytuacja społeczna na świecie, nastroje oraz tęsknoty ludzi na całym świecie. Co ciekawe – podczas oficjalnej prezentacji koloru roku każdy wybór opisywany jest niezwykle kwiecistym językiem. W ten sposób specjaliści od kolorów Pantone starają się wyrazić nasze pragnienia, obawy czy marzenia, które targają nami niezależnie od miejsca zamieszkania czy sytuacji życiowej, w jakiej się znajdujemy. 

Kolor roku 2021 – Ultimate Gray i Illuminating Yellow

Przedstawiciele Instytutu Pantone zwykle decydują się raczej na jeden kolor przewodni, a kolorystyczny duet zdarza się niezwykle rzadko. Jednak taką decyzję podjęli tym razem, dzięki czemu w tym roku możemy korzystać niejako z uroków dwóch zaskakujących odcieni.

W 2021 roku Pantone Color of the Year zostały ogłoszone Illuminating Yellow (żółty) i Ultimate Gray (szary). Mimo tego, że na pierwszy rzut oka wydają się należeć do dwóch różnych światów, żółty i szary mogą ze sobą współpracować. Ultimate Gray (PANTONE 17-5104) to symbol solidnych i niezawodnych elementów, które są jednak wieczne i stanowią solidną podstawę. Z kolei Illuminating Yellow (PANTONE 13-0647) to jasny, wesoły odcień żółtego, który rozpościera na nas energię, daje nadzieję i podtrzymuje na duchu. 

Kolor roku 2021 a modowe trendy

Coroczne wybory Instytutu Pantone nigdy nie przechodzą bez echa. Co więcej – są wyznacznikiem trendów w wystroju wnętrz czy w modzie, z czego czerpią pełnymi garściami najwięksi światowi projektanci. W 2021 roku kojący Ultimate Gray i energiczny Illuminating Yellow zagościły na wybiegach domu mody Prada, Gucci czy Givenchy. Można więc uznać, że to niezwykle energetyczne połączenie szarości i żółtego będzie hitem nadchodzącego sezonu wiosna-lato, a dzięki zaskakującej unikalności – pozostanie z nami w sezonie jesień-zima 2021.

Jak nosić ubrania w kolorze żółtym? 

Żółty kolor, choć wydaje się mocnym akcentem, pasuje do każdego typu urody czy sylwetki. Kluczem do udanej stylizacji jest jednak wyczucie, którym powinnaś kierować się dobierając pozostałe elementy garderoby do żółtego akcentu. Ubrania w kolorze żółtym doskonale współpracują z szarym, białym oraz czarnym. Żółte sukienki, bluzki czy cygaretki możesz zakładać na każdą okazję: zarówno do pracy, jak i na randkę czy uroczystość rodzinną. Ten kolor, choć budzi wiele emocji, jest kolorem uniwersalnym, wpisującym się w każdą konwencję.

Jak nosić szare ubrania?

Ubrania w kolorze szarym to klasyk już od wielu sezonów, dlatego z pewnością masz kilka szarych ubrań w swojej szafie. Ten wyjątkowy odcień jest synonimem elegancji i wyważonego smaku, dlatego zakładamy go na siebie wtedy, gdy nie chcemy za bardzo “rzucać się w oczy”. Jeśli jednak lubisz być w centrum uwagi, w swojej stylizacji połącz szarości z odcieniami żółtego (tak, jak Instytut Pantone przykazał). Ta niezwykle energetyzująca mieszanka z pewnością przykuje wzrok i sprawi, że poczujesz się po prostu… rześko. Szare ubrania, ze względu na swój wyważony ton, zakładaj do pracy lub noś na co dzień.

Szukasz inspiracji do stworzenia kreacji zgodnie z kolorystycznymi wytycznymi Pantone? Zajrzyj na Bialcon.pl lub do naszych sklepów stacjonarnych i stwórz energetyzującą stylizację na każdą okazję!

Więcej inspiracji

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider