Pomysły na spędzenie Dnia Dziecka

Pomysły na spędzenie Dnia Dziecka

Jak spędzić Dzień Dziecka? Jeśli chcesz, aby twoje dziecko mile zapamiętało swój dzień, musisz wykazać się niemałą pomysłowością. W dobie komputerów i internetu przygotowanie wyjątkowej niespodzianki na Dzień Dziecka może być naprawdę trudne. Aby ułatwić ci zadanie przygotowaliśmy kilka kreatywnych pomysłów na spędzenie Dnia Dziecka – z maluszkiem, starszym dzieckiem i z nastolatkiem.

Dzień Dziecka 2021 – historia święta

Dzień Dziecka, czyli wyjątkowe święto wszystkich dzieci, nie ma jasno określonego początku swojego istnienia. Jedne źródła historyczne mówią o 1954 roku. To wtedy ONZ, chcąc upowszechnić cele oraz ideały przyświecające prawom dziecka, ustanowiło święto dzieci. Inne źródła mówią o 1952 roku, gdy z inicjatywą świętowania Dnia Dziecka wyszła organizacja The International Union for Protection of Childhood. Z kolei Chińczycy swój Dzień Dziecka obchodzą ponoć od 1926 roku. Jedno jest pewne – w tym wyjątkowym dniu nie tylko jest celebrowane życie, ale także co roku przypomina się o prawach dziecka i kwestiach ich bezpieczeństwa, które zależy przecież od nas – dorosłych. 

Pomysły na spędzenie Dnia Dziecka

Janusz Korczak, polski pisarz, publicysta i pedagog powiedział kiedyś, że “kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. To hasło jest świetną podpowiedzią tego, jak powinno wyglądać spędzanie Dnia Dziecka. Najczęściej w tym wyjątkowym dniu organizowane są liczne atrakcje dla najmłodszych, zabawy na świeżym powietrzu, konkursy z nagrodami oraz inne kreatywne zajęcia. Forma świętowania zależy oczywiście od wieku dziecka i jego zainteresowań. Tak, drodzy rodzice – Dzień Dziecka jest doskonałym sprawdzianem waszej wiedzy o własnych dzieciach. Dlatego warto przygotować się do niego już zawczasu i bacznie obserwować swoją pociechę: jak spędza wolny czas, co najbardziej lubi robić w waszym towarzystwie, co sprawia jej przyjemność, a czego z dziecięcą szczerością nie znosi najbardziej. Dzięki temu będziecie w stanie przygotować dziecku wyjątkową i przyjemną niespodziankę przy okazji tegorocznego Dnia Dziecka.

Jak spędzić Dzień Dziecka z małym dzieckiem?

Najmłodsze dzieci, które dopiero uczą się otaczającego ich świata, wymagają od nas szczególnej uwagi i troski. Ponad wszystko najlepszym prezentem dla nich będzie wasz czas. W tym dniu zaplanujcie więc mniejsze lub większe atrakcje dla maluchów, podczas których będziecie mogli spędzić czas razem. 

Artystyczny poranek? Czemu nie – wystarczą kolorowe farbki, flamastry i ryza papieru, albo opakowanie plasteliny, z której ulepicie mini zoo. Wycieczka do aquaparku? Zwłaszcza mniejsze dzieci uwielbiają pluskać się w wodzie, bawiąc się przy tym dmuchanymi akcesoriami. Wieczorna sztuka w domowym teatrze? Przygotujcie scenografię, kostiumy i podzielcie między siebie role. Na wieczorny pokaz można zaprosić także dziadków lub ulubione ciocie, sprawiając przyjemność zarówno dziecku, jak i innym członkom rodziny.

Spędzanie Dnia Dziecka z większym dzieckiem

Większe dzieci to większa potrzeba wrażeń i bodźców, dlatego niektóre zabawy dla maluchów starszym dzieciom mogą wydać się nieatrakcyjne. W Dniu Dziecka postawcie więc na kreatywne spędzenie czasu. Nasze propozycje? 

Pierwsza z nich to wspólne szycie nowych ubrań lub ubranek dla lalek. Tym pomysłem będą zachwycone zwłaszcza dzieci, które od małego interesują się modą i uwielbiają wszelkie przebieranki. Świetnym zakończeniem tak spędzonego Dnia Dziecka będzie uroczysty pokaz mody. Jeśli twoje dziecko lubi mieszać ze sobą różne składniki i tworzyć z nich użyteczne (lub nie) substancje, spędźcie razem Dzień Dziecka w kuchni. Wspólne gotowanie obiadu według wskazówek z książki kucharskiej może być ciekawym i niezapomnianym wyzwaniem. 

Jak spędzić Dzień Dziecka z nastolatkiem?

Wiek nastoletni to trudny czas zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, a zaplanowanie Dnia Dziecka dla nastolatki lub nastolatka to prawdziwe wyzwanie. Podobnie jak w przypadku starszych dzieci, tu także wszystko zależy od zainteresowań i hobby nastolatków. Przykład? Jeśli twój syn jest miłośnikiem gier komputerowych lub spędza wiele czasu grając na konsoli, w Dzień Dziecka weź do ręki pada i… zagraj z nim w ulubioną grę. Z kolei dobrym pomysłem na spędzenie czasu z nastolatką mogą okazać się wspólne zakupy – czy to internetowe, czy w galerii handlowej. Młode kobiety szczególnie mocno poszukują własnego “ja” i lubią kombinować z modą – tak jak my, tworząc markę Rabarbar. Kolejnym pomysłem na spędzenie Dnia Dziecka z nastolatkiem jest całodniowy seans z ulubionym serialem, miską popcornu i pizzą, którą możecie zarówno zamówić, jak i przygotować samodzielnie. 

Niezależnie od tego, jak zdecydujecie się świętować tegoroczny Dzień Dziecka, postarajcie się, aby był on niezapomniany. Dzięki temu razem z dzieckiem zbudujecie wyjątkowe wspomnienia, które zostaną z wami przez lata. 

Więcej inspiracji

Slider

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider