Slow fashion. Kupuj odpowiedzialnie i bądź sobą

Projekt bez tytulu 76

Slow fashion nie jest tym samym, czym jest minimalizm zakupowy. “Powolna moda” to przede wszystkim uważność i świadomość – zarówno własnych potrzeb, jak i odpowiedzialności za decyzje zakupowe, które się z nimi wiążą. Czy w dzisiejszych czasach slow fashion jest nam potrzebny? Jak kupować odpowiedzialnie, nie rezygnując przy tym ze swojego stylu czy upodobań modowych?

Krótko o tym, jak zmienia się świat. Fast fashion vs. slow fashion

Czy masz wrażenie, że życie “ucieka ci przez palce”? Zapewne nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Wszystko przez to, że przywykliśmy już do takiego stanu rzeczy. Otaczający nas świat mknie naprzód niejako wymuszając na nas dostosowanie się do szaleńczego trybu życia. Doskonale widać to choćby na przykładzie branży odzieżowej, w której producenci wprowadzają na rynek nawet do kilkunastu kolekcji w ciągu roku. Wiąże się to ze słabą jakością oferowanych ubrań, wymuszeniem konsumpcjonistycznego stylu życia, zatarciem własnego poczucia mody i stylu, a także – z ogromnymi szkodami dla środowiska naturalnego, jakie niesie za sobą masowa produkcja. Ten stan rzeczy nazywamy fast fashion.

W opozycji do szybkiego i nieco bezmyślnego trybu życia stoi filozofia slow, której częścią jest slow fashion. Marki odzieżowe, które dostrzegły konsekwencje masowych produkcji oraz nijakość propozycji produktowych, stawiają przede wszystkim na jakość wytwarzanych ubrań. Równie ważna jest dla nich także odpowiedzialność za podejmowane działania, z którą wiąże się choćby troska o środowisko naturalne. Z kolei konsumenci, którzy żyją w duchu slow, mają świadomość własnych potrzeb i tego, że to moda ma im służyć, a nie odwrotnie.

Slow fashion i zero waste

Inwestycja w jakość to także inwestycja w bardziej przyjazną rzeczywistość oraz działania ograniczające produkcję śmieci. Świetnym przykładem jest tutaj idea zero waste, w myśl której nic nie może się zmarnować. Świadome tego marki odzieżowe zrobią więc wszystko, aby wykorzystać choćby odpady produkcyjne do stworzenia wysoko jakościowych produktów. Tak działa na przykład linia Rabarbar Zero Waste, która oferuje miłośniczkom mody coś więcej, niż tylko ubrania. Każdy projekt szyty jest z resztek produkcyjnych i niewykorzystanych próbek tkanin, dzięki czemu oferuje nie tylko wysoką jakość zgodną z ideą marki Bialcon, ale także unikatowość produktu i gwarancję troski o środowisko naturalne. 

Jak kupować ubrania w myśl slow fashion? 5 zasad

Świadome zakupy to przede wszystkim ogromna praca, jaką musimy wykonać po stronie nastawienia do życia i mody. Nie wystarczy jedynie przerzucić się z zakupów w taniej sieciówce na zakupy w droższym sklepie. Zmiana myślenia to pierwszy krok do racjonalnych zakupów, których nie będziemy żałować ani razu. Jak to zrobić? Oto 5 uniwersalnych zasad zakupów w duchu slow fashion.

Zasada nr 1: określenie własnych potrzeb i zdefiniowanie stylu życia

Zatrzymaj się na chwilę w codziennym pędzie i zastanów, kim tak naprawdę jesteś i czego oczekujesz od życia. Czy jesteś szaloną hurra-optymistką, która uwielbia wszelkie zmiany, kolory i szybkie tempo? Czy raczej jesteś introwertyczką, ponad wszystko stawiającą na spokój, stabilizację i porządek? No właśnie, czasami określenie siebie i własnej ścieżki życiowej nie jest najprostszym zadaniem. Jest jednak koniecznością, jeśli chcesz zacząć nową, modową drogę w stylu slow. Przejrzyj swoją garderobę i surowym okiem oceń, które ubrania chcesz w niej zostawić. Skonfrontuj wybór ze swoim nastawieniem do życia i poczuciem swobody. Pozwoli ci to stworzyć zakupową listę ubrań, których naprawdę potrzebujesz. Robiąc porządki w szafie zastanów się, jak ubierasz się najczęściej do pracy, po domu lub w wolnym czasie. 

Zasada nr 2: stawianie jakości nad ilością

Czy zdarzyło ci się choć raz, że bluzka kupiona w wyprzedażowym amoku rozeszła się po kilku praniach, a kolejna para spodni “za okazyjną cenę” – skurczyła się do rozmiaru ubrań dla lalek? No właśnie. Czasami kupowanie ubrań kierując się ich niską ceną, a nie jakością, może doprowadzić do sytuacji, w której naprawdę nie masz co na siebie włożyć. Dlatego idąc na odzieżowe zakupy upewnij się, że oglądany produkt jest uszyty z dobrej jakości materiału, dzięki czemu będziesz mogła się nim cieszyć przez długi czas. Mniej wysokojakościowych ubrań w szafie to dobry zamiennik dla całej masy produktów niskiej jakości, które nadają się do wyrzucenia po kilku praniach.

Zasada nr 3: opieka nad posiadanymi ubraniami

Nie odcinaj metek od ubrań po ich zakupie. Jeśli przeszkadzają ci w użytkowaniu nowej sukienki czy koszuli – odetnij je, ale zachowaj. Są one skarbnicą wiedzy o tym, jak należy je pielęgnować, aby ubrania służyły ci jak najdłużej. To tam znajdziesz wskazówki na temat odświeżania, prania, suszenia czy prasowania odzieży. Zwracając uwagę na te szczegóły przedłużysz życie ubrań oraz zachowasz je w dobrym stanie.

Zasada nr 4: uwaga na wyprzedaże!

Kilka razy do roku sklepy odzieżowe organizują wyprzedaże asortymentu, podczas których można kupić naprawdę wiele za niewielką sumę pieniędzy. Wybierając się na wyprzedaż do sklepu stacjonarnego, albo buszując w sklepach internetowych pamiętaj, aby mieć przy sobie przygotowaną wcześniej listę zakupów – zupełnie tak samo, jak w sklepie spożywczym. Dzięki temu nie kupisz kolejnych ubrań tylko dlatego, że są w dobrej cenie. Lista pomoże ci uniknąć zakupowej impulsywności i wybierać świadomie tylko to, czego potrzebujesz. W ten sposób łatwiej będzie ci skupić się na ocenie jakości przeglądanej odzieży.

Zasada nr 5: zero waste i recykling

Jeśli podczas sprzątania szafy znajdziesz kilka rzeczy, których na pewno już nie założysz lub są zniszczone – nie wyrzucaj ich. Ubrania w dobrym stanie możesz oddać potrzebującym lub odsprzedać w sieci, a dodatkowy zastrzyk gotówki przeznaczyć na nowy odzieżowy nabytek, na przykład zawsze modną ramoneskę, uniwersalną białą bluzkę lub długowieczne jeansy. Jeśli stare ubrania nie nadają się już do sprzedaży lub oddania, zabierz je do najbliższej krawcowej i wspólnie zastanówcie się, co można z nich zrobić. Może wzbogacisz się o nową torbę szmacianą na zakupy lub oryginalną poszewkę na poduszkę? W każdym razie – slow fashion idzie pod rękę z zero waste i recyklingiem. Pamiętaj o tym, jeśli leży ci na sercu dobro środowiska naturalnego i nie lubisz marnowania pieniędzy, które wydajesz na ubrania.

Chcesz żyć zgodnie z ideą slow fashion? Szukasz odzieży wysokiej jakości oraz tej stworzonej w duchu zero waste? Znajdziesz ją na Bialcon.pl i w sklepach stacjonarnych marki.

Więcej inspiracji

Slider

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider