Trendy, które nie wychodzą z mody – styl retro

Trendy, które nie wychodzą z mody - styl retro

Moda przemija? Absolutnie! Lubi do nas powracać co jakiś czas i zachwycać odświeżonym obliczem. Dokładnie tak jest w przypadku stylu retro, który znów wraca do łask i porywa na nowo ciekawymi rozwiązaniami, fasonami czy wzorami. Jak ubierać się w stylu retro?

Styl retro kojarzy nam się przede wszystkim z modą lat 50. ubiegłego stulecia, kwintesencją kobiecości Marylin Monroe czy czarno białymi produkcjami filmowymi, przyciągającymi do kin rzesze miłośników filmu. Tymczasem warto pamiętać o tym, że retro to nie tylko lata 50., ale i kolejne dziesięciolecia z latami 90. włącznie, które po dziś dzień są inspiracją dla wielu dziedzin naszego życia. Jest jednak jeszcze coś, co sprawia że styl retro jest unikatowy  i wyjątkowy: różnorodność. W przypadku mody każde retro dziesięciolecie miało inne trendy, inne inspiracje. To wszystko sprawia, że naprawdę nietrudno zrozumieć, dlaczego elementy stylu retro w modzie tak często goszczą w najnowszych kolekcjach największych domów mody.

Styl retro – najsłynniejsze trendy

Zanim zainspirujesz się stylem retro i stworzysz własną kompozycję modową, powinnaś znać genezę najważniejszych trendów modowych tego nurtu. Lata 50. ubiegłego wieku to dominacja rozkloszowanych spódnic i podkreślonej talii. W latach 60. królowały grochy każdej wielkości, a ubrania w grochy do dziś są uważane za trend nieśmiertelny. Pisząc o stylu retro w modzie nie wolno zapomnieć także o latach 70. i hipisach, którzy zapisali się na kartach historii mody romantycznym boho i uniwersalnym vintage. W latach 80. kwintesencją mody były marynarki damskie, które mocno podkreślały ramiona. Ten szeroki przekrój stylów i trendów tylko pokazuje, jak wiele czerpiemy i możemy jeszcze czerpać ze stylu retro każdego dnia.

Kto ubiera się w stylu retro?

Inspirujący i różnorodny styl retro w modzie jest uwielbiany przez rzeszę kobiet na całym świecie: Kate Middleton, Drew Barrymore, nieżyjącą już Audrey Hepburn czy przedstawicielkę młodego pokolenia – aktorkę Zendayę. Każdą z tych kobiet cechuje inny typ urody, inna figura i inna pozycja społeczna. Dlatego ubrania w stylu retro będą odpowiadać każdej kobiecie, niezależnie od zamiłowań. Ubrania retro sprawdzą się zarówno w codziennych stylizacjach, jak i w stylizacjach biurowych czy na wielkie wyjście. 

Retro na co dzień – jak wplatać je w stylizacje?

Sprawdzonym sposobem na wplatanie elementów konkretnego stylu w codzienne stylizacje jest mieszanie ze sobą różnych fasonów. Dlatego jeśli chcesz zacząć ubierać się w stylu retro, zacznij od stopniowego wprowadzania charakterystycznych jego elementów. Obszerną marynarkę zestaw z topem damskim i spodniami z wysokim stanem. Spódnicę w grochy połącz z białą koszulą i wysokimi obcasami. Z czasem, gdy zaznajomisz się z odzieżą retro i poczujesz się w niej nieco swobodniej, możesz wypróbować retro total look. Załóż wtedy sukienkę w grochy albo mom’s jeans i luźny t-shirt. Bądź w tym wszystkim sobą i nie bój się wyrażać swojej osobowości w tym, co nosisz. Tylko w ten sposób będziesz autentyczna i wiarygodna.

Styl retro w kolorach jesieni

Zapewne niejednokrotnie miałaś okazję przekonać się, jak ważne w modzie są odpowiednie kolory. Każdy ze stylów cechuje pewna paleta barw, dzięki której z łatwością można je ze sobą odróżniać. Styl retro to poważne, wyraziste, ale nie mniej charakterne kolory, którymi można bawić się do woli: głębokie czerwienie, musztardowe żółcie, brązy, butelkowa zieleń oraz szarości. W łagodniejszej, letniej postaci styl retro to także pastele, nadające stylizacji lekkości i dziewczęcości. 

Szukasz ubrań inspirowanych stylem retro, które są uszyte z wysokiej jakości materiałów? Znajdziesz je na Bialcon.pl i w sklepach stacjonarnych marki.

Więcej inspiracji

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider